Svadobné zvyky a tradície

Tradičných zvykov a obradov spojených so svadbou poznáme veľmi veľa. A množstvo z nich pochádza ešte z predkresťanskej doby, kedy mali hlboký zmysel a symbolický charakter. Niektoré poznáme v malých obmenách v každom kúte Slovenska, iné sú pýchou iba niektorých regiónov. A potom poznáme zvyky, ktoré preberáme z iných kultúr.

V dnešnom svete existuje veľa párov, ktoré po tradičnej svadbe netúžia. Ale stále je aj veľa tých, ktorí si zvyky ctia a chcú mať svoj veľký deň opradený tradíciami. Tieto môžu slávnosť oživiť a dodať jej tú správnu atmosféru. Ak patríte medzi nich, tu je malý prehľad Vašich možností.

 

Odobierka

Pri príchode ženícha do nevestinho domu sa dodnes v mnohých slovenských domácnostiach robí tzv. odobierka. V najjednoduhšej forme je to poďakovanie sa snúbencov rodičom za ich starostlivosť a lásku. Rodičia dajú následne mladému páru požehnanie do ďalšieho života. Môže ju prednášať krstný otec nevesty, družba alebo sú dnes pomerne rozšírené odobierky pod taktovkou folklórnych skupín.

Rozsypávanie kvetín

Netere snúbencov alebo dcéry ich priateľov idú v čele svadobného sprievodu na sobáš a rozhadzjú okolo kvetiny. Toto je pôvodom pohanský zvyk. Kvety mali prilákať bohyňu plodnosti a zabezpečiť mladému páru veľkú rodinu.

Ryža

Aby mali novomanželia veľa potomkov, sú po obrade zasypaní ryžou (v iných krajinách orieškami, hrozienkami alebo bonbónmi). Existuje viera, že tieto plodiny zvyšujú plodnosť mladého páru. Tento rituál sa objavil už u pôvodných Indoeurópanov.

Družičky

Sú to slobodné dievčatá, ktoré sprevádzajú nevestu do kostola. I tento zvyk mal svoj význam - duchovia, ktorí chcú neveste uškodiť, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek.

Ochranné kúzlo

Priatelia zasypávajú novomanželov pred ich domom mincami. Ide o obeť, ktorá sa prináša bohom domu a domáceho krbu. Obeť má zmieriť duchov s novozaloženou rodinou.

Prenášanie cez prah

Ženích prenáša nevestu cez prah v mnohých krajinách sveta, aby ju ochránil pred zlými duchmi, ktorí sídlia pod prahom a strážia dom. Už v antickom Ríme sa potknutie o prah pokladalo za zlé znamenie. Vo svadobnom rituáli Slovanov bolo zvykom, že novomanželia prekračovali prah spoločne, čo sa chápalo ako znak začínajúceho sa spoločného života. Na Slovensku bolo zvykom aj to, že sa nevesta pri príchode do manželovho domu poklonila a pobozkala prah, pod ktorým mali stále žiť mŕtvi predkovia jeho rodiny. Bol to symbol úcty a prosba o prijatie do novej rodiny.

Rozbíjanie tanierov

Tento zvyk má korene hneď v dvoch tradíciách - že črepy prinášajú šťastie a že novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať pri riešení problémov a ich manželstvo tak bude harmonické a trvácne.

Spoločné jedenie polievky

Jedenie polievky z jedného taniera je taktiež rozšírené dodnes. Symbolizuje spoločný život a majetok, z ktorého bude treba brať si aj dávať rovnakým dielom. Druhým symbolom je spolupráca a ochota pomáhať si.

Kruhový tanec

Nevesta tancuje so zatvorenými očami v ochrannom kruhu, ktorý utvoria muži. Slobodné dievčatá tancujú okolo a snažia sa získať jej závoj. Nakoniec je kruh prerazený a nevesta prichádza o závoj, čo symbolizuje rozlúčku s nevinnosťou.

Čepčenie

Tento úkon pramení zo slovanskej tradície a je silne vžitý. Pri začepčení sa sníme vienok z hlavy nevesty s otázkou, či dovolí vienok sňať, alebo zvolí radšej hlávku sťať. Vienok dnes zastupuje závoj, alebo kvety vo vlasoch nevesty. Po odopnutí "vienka" sa dáva neveste na hlavu čepiec a "vienok" nevesta hádže za seba (symbolicky sa vzdáva slobody) medzi slobodné dievčatá. Tá, ktorá ho chytí by sa mala vydávať ako ďalšia. Začepčenie v minulosti robili staršie ženy z nevestinej rodiny. Dnes túto úlohu preberajú folklórne súbory a tento akt sa stáva príjemným oživením svadobnej zábavy.